Zdrowotne walory miasta Kołobrzeg

Województwo zachodniopomorskie jest znane ze swoich wyjątkowych warunków klimatycznych ze względu na bliskość dużych zbiorników wodnych, łagodny klimat i bogatego w jod powietrza. Kołobrzeg nie jest tutaj wyjątkiem. Nazywany często „perłą polskiego Bałtyku”, przyciąga zarówno osoby spragnione kąpieli słonecznych i morskich, lecz także osoby pragnące zadbać o zdrowie.

Wspomniany klimat nie tylko ubogaca powietrze w jod – ale także za sprawą wywołanego bliskością morza większego stężeniu ozonu w powietrzu oraz jego zwiększonej wilgotności naturalnie poprawia nasze samopoczucie oraz działa zbawiennie wobec osób zmagających się z problemami dróg oddechowych – a także endokrynologicznymi, nadciśnieniem, chorobami skóry oraz reumatycznymi.

Sam nadmorski klimat nie jest jednak jedynym powodem dla którego Kołobrzeg jest tak znany ze swoich zdrowotnych walorów. Otóż, jedną z lokalnych specjalności są okłady z borowiny. Ów rodzaj torfu cechuje się doskonałą pojemnością cieplną i w postaci mocno rozgrzewających okładów, kąpieli i zawijania, działa uśmierzająco na choroby reumatologiczne takie jak bóle stawów, ale także na problemy ortopedyczne i neurologiczne. Co więcej, kwasy organiczne zawarte w borowinie są zalecane w przypadku rozmaitych chorób skóry i w zwalczaniu celulitu, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne i przeciwzapalne.

Jeszcze bardziej niż ze zbawienniego wpływu borowiny, Kołobrzeg jest znany ze swoich solanek. Jako miasto które zyskało swoją sławę i dobytek na złożach soli, jest ono oczywiście idealnym miejscem do poddania się rozmaitym terapiom solankowym. Do takowych należą kąpiele w wysoce zasolonej wodzie, które mają zbawienny wpływ na odporność organizmu i przyspieszanie rekonwalescencji po chorobach, oczyszczają organizm z toksyn i produktów przemiany materii, poprawiają ukrwienie skóry oraz przyspieszają wchłanianie zdrowotnych jonów od organizmu. Są zatem zarówno stosowane rekreacyjnie jak i w leczeniu chorób neurologicznych i narządu ruchu, stanów pourazowych kości i stawów oraz łuszczycy.

Solanki są także wykorzystywane do inhalacji. W postaci wdychanej mgiełki nawilżają one drogi oddechowe, łagodzą stany zapalne, wpływają leczniczo na ich ukrwienie oraz oczyszczają je, ułatwiając tym samym oddychanie.

Jeśli zatem poszukujesz miasta do którego chciałbyś wyjechać w celu podreperowania sobie zdrowia lub zażycia mającej długofalowe zbawienne skutki rekreacji – Kołobrzeg jest jednym z najlepszych miejsc do tego w całej Polsce.

To też może cię zainteresować...